سوالات متداول

سوالات متداول​

میزان مجاز مصرف روغن ها به شرایط جسمانی، سلامت، سن، جنس و تحرک فرد در روز بستگی دارد. به گفته متخصصان تغذیه هر فرد ۲۵ تا ۳۰ درصد انرژی خود را باید از چربی ها دریافت کند. درصد بیشتر آن باید از روغن های گیاهی مایع و درصد کمتر آن از طریق چربی های با منبع حیوانی از جمله گوشت، مرغ، ماهی و لبنیات باشد.

هریک از انواع روغن‌های مایع گیاهی ویژگی‌های تغذیه‌ای خاص خود را دارند ، بنابراین می توان از انواع روغن های خوراکی بسته به خواص و کاربرد این روغن ها ، برای مصارف پخت و پز، سالاد و سرخ کردنی استفاده کرد .

نشانه مرغوبیت یک روغن خوب آن است که در زمان سرخ کردن دیرتر دود کرده و رنگ، ظاهر و مزه آن در مقایسه با قبل از سرخ کردن کمتر تغییر کند و از یک برند معتبر و شناخته شده باشد.

در فصل های سرد سال مشاهده  تکه های نیمه جامد ( ابری شکل ) در روغن طبیعی بوده و این مورد ناشی از تغییرات دمایی می باشد و تاثیر منفی در سلامت و کیفیت روغن ندارد.

دستگاه های روغن گیری پرس سرد با الهام از روش عصاری قدیم طراحی شده است . کار دستگاه های روغن کشی پرس سرد فقط تبدیل دانه یا منبع روغنی به روغن و کنجاله است . در این روش ، روغن گیری از دانه روغنی با فشردن دانه روغنی توسط دستگاه و با روش سایش صورت میگیرد و در پایان روغن گیری ،عمل فیلتراسیون روغن با عبور روغن از دستگاه فیلتر پرس ، انجام می گیرد .

در روش پرس سرد پس از روغن های گیری ، ناخالصی ها و ذرات ریز حاصل از فرآیند روغن گیری بوسیله دستگاه فیلتر پرس از روغن جداسازی می شوند ، این ذرات و ناخالصی ها که لرد نام دارد همان باقیمانده های دانه روغنی است که در فرآیند روغن گیری همراه روغن از دستگاه خارج شده است . فرآیند فیلتراسیون روغن های پرس سرد یک روش ذاتا فیزیکی است که موجب شفافیت روغن های حاصله می شود و تغییری در خواص روغن بوجود نمی آورد .

در روش روغن گیری پرس سرد به هیچ وجه به دانه ها ، حرارت بالا اعمال نمی گردد به همین جهت خواص دانه روغنی در روغن آن حفظ شود در این روش هیچ گونه افزودنی به روغن های گرفته شده با دستگاه اضافه نمی شود و روغن حاصله خواص ماده اولیه خود را به همراه دارد . در این روش ، اسید های چرب ضروری به ویژه امگا۳ ،آنتی اکسیدانهای طبیعی و ویتامینها بیشتر حفظ میشود و روغن حاصل از این روش دارای طعم ، رنگ ، بو و دارای ارزش تغذیه ای بالاتری می باشد.

تصفیه و بوگیری روغن های فوق تصفیه ، طی فرایند های حرارت دهی در دیگ های خلاء صورت می گیرد که این کار علاوه بر بوگیری روغن به ماندگاری بیشتر روغن هم کمک می کند . روغن های تصفیه شده کامجد انتخاب مناسبی برای افراد با ذائقه های حساس به بو ، مصارف سالاد و کسانی که ترجیح می دهند روغن مصرفی در پخت غذا ها ، مزه غذاها رو تغییر ندهد می باشد .

ارده مایع غلیظی است که از فرآیند آسیاب شده کنجد پوست کنده بریان شده بدست می آید.

روغن ارده از ارده کنجد گرفته می شود . برای گرفتن روغن ارده ، میزان معینی آب در چند مرحله با ارده کنجد مخلوط می شود و بعد از زمان معینی روغن از ارده جدا می شودکه این روغن ، روغن ارده نام دارد .

روغن کنجد و روغن زیتون عموما جهت پخت وپز وسالاد استفاده می شوند . البته برای سرخ کردنی های بسیار کوتاه ، سطحی و با شعله ملایم نیز قابل استفاده می باشد .

مجموعه روغن های کامجد در دو نوع پرس سرد و فوق تصفیه تولید می شوند
روغن های پرس سرد : روغن هایی است که از دانه های روغنی به روش پرس سرد توسط دستگاه های روغن کشی پرس سرد استخراج می شود و کاملا طبیعی بوده و طعم و رنگ ملایمی از دانه روغنی روغن گیری شده را همراه دارند . این روغن ها بسته به نوع دانه روغنی تولید آن ها ، دارای کاربردهای خوراکی ، طبی و آرایشی می باشند .
روغن های فوق تصفیه : با انجام مراحل بوگیری ، فاقد بو و طعم می باشند و مناسب مصرف افراد با ذائقه های حساس به بو می باشد .

برای استفاده از روغن مخصوص سرخ کردنی در سرخ کردن مواد غذاییباید از شعله ملایم استفاده شود ، روغن در حین استفاده دود نکند . برای استفاده مجدد از روغن مخصوص سرخ کردنی ، بعد از مصرف و سرد شدن روغن ، آنرا را از صافی عبور داده و تا زمان مصرف مجدد در ظرف تمیز و خشک نگه داری شود . روغن های با قابلیت سرخ كردن مواد غذایی به دلیل بالا بودن میزان آنتی اكسیدان ها ، در مقابل عوامل فساد روغن مقاوم تر بوده و به علاوه در اثر حرارت اعمال شده روی‌آنها‌ ، مواد ‌سرطان‌زا‌ تولید نمی‌كنند و با رعایت وارد ذکر شده می‌توان آنها را ۲-۳ بار استفاده نمود .

روغن ها :
روغن ها را باید در محیطی خنک (دمای 15 – 25 درجه سانتیگراد ) ، خشک، دور از بوهای شدید و تابش مستقیم آفتاب نگهداری کرد. توجه داشته باشید روغن در دمای پایین ( هوای سرد ) شروع به کریستاله شدن( حالت برفکی ) می کند که این حالت طبیعی بوده و در کیفیت روغن تاثیر نامطلوبی ندارد.
ارده، حلوا ارده و کرم کنجد :
باید در محیط سرد مانند یخچال و دور از تابش مستقیم آفتاب نگهداری شود.

تاریخ تولید و انقضاء محصولات بر روی ظرف محصولات درج شده است .

توجه به موارد درج شده در برچسب ( لیبل ) محصول شامل نام تجاری ، نام فرآورده ، ، کد استاندارد ، بهداشت و یا مجوز تولید ، نام ، نشانی و تلفن تولید کننده ، شرایط نگهداری و مصرف ، تاریخ تولید و تاریخ انقضا
نکات مورد توجه در نگهداری محصولات کامجد :
عدم نگهداری محصول در محل مرطوب
عدم نگهداری محصول در معرض مستقیم نور
عدم نگهداری محصول در معرض حرارت و دمای بالا
نکات مورد توجه در زمان مصرف روغن :
▪ به هنگام طبخ غذا با روغن، از حرارت كم استفاده كنید.
▪ از مصرف روغن های سوخته جدا خودداری کنید .
▪ پس از هر بار مصرف روغن ، درب ظرف روغن را ببندید چرا که رسیدن نور و هوا به روغن در درازمدت بر کیفیت روغن اثر نامطلوب گذاشته و باعث اکسیداسیون آن می‌شود.
ویژگی بسته بندی محصولات کامجد :
1-بسته بندی محصولات در وزن های مختلف و پر مصرف ( طبق نظر سنجی و ارزیابی های انجام شده از بازار مصرف)
2- بسته بندی محصولات در ظروف با کیفیت مخصوص بسته بندی مواد غذایی با اسم حک شده کامجد در دو طرف این ظروف که نشانگر اصالت و تعلق این محصولات به شرکت کامجد است.
3- تعبیه درب قیف دار برای بطری روغن های بسته بندی کامجد در اندازه های ( 900 cc و 450 cc ) جهت سهولت و تمیز ماندن ظروف در طول مصرف
4- تعبیه درب افشانه ای ( اسپری ) برای بطری روغن های طبی و آرایشی جهت استفاده راحت تر بر روی پوست ، مو و استفاده موضعی

روش صحیح استفاده از روغن های طبی و آرایشی ، تجویز پزشک متخصص می باشد . لذا مجموعه مطالب ارائه شده در بخش خواص روغن های طبی و آرایشی کامجد با هدف آشنایی خوانندگان محترم با خواص کلی این محصولات گردآوری شده است و صرفا جنبه اطلاعات عمومی دارند . این مطالب هیچ گونه استفاده دارویی از محصولات فوق را بدون تجویز پزشک متخصص به خوانندگان توصیه نمی کند و نباید از خواص ذکر شده جهت شروع درمان، قطع درمان و یا هرکار درمانی دیگری استفاده نمود .